طلاق از طرف مرد- گروه حقوقی لاوین

طلاق از طرف زوج

درخواست طلاق به سه صورت ممکن است: 1- درخواست طلاق از طرف زوج 2- درخواست طلاق از طرف زوجه 3- درخواست طلاق توافقی. در این نوشتار از سری مطالب دانستنی‌های گروه حقوقی لاوین در خصوص درخواست طلاق از جانب زوج اطلاعات کاربردی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

پیشنهاد می‌شود جهت مشاوره حقوقی آنلاین با وکیل خانواده در رابطه با موضوع طلاق اپلیکیشن حقوقی لاوین را نصب کنید. همچنین اگر مایل به دریافت خدمات حقوقی مشاوره حضوری یا ارجاع پرونده به وکیل دادگستری متخصص در امور خانوادگی هستید، با دفتر گروه حقوقی لاوین تماس بگیرید. شایان ذکر است، وکلای متخصص امور خانوادگی گروه حقوقی لاوین در دپارتمان تخصصی حقوق خانواده و امور حسبی آماده‌ی ارائه خدمات تخصصی حقوقی به شما می‌باشند.

نصب اپلیکیشن حقوقی لاویـــــــن

دسترسی آسان و فوری به وکیل متخصص با نصب اپلیکیشن حقوقی لاویـــــــن

آیا در خواست طلاق از طرف زوج ممکن است؟

مرد هر زمانی می‌تواند درخواست طلاق نماید. این موضوع از ماده 1133 قانون مدنی قابل برداشت است. این ماده بیان می‌نماید: «مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید». بنابراین مرد می‌تواند هر زمان که اراده نمود، تقاضای طلاق همسر خود را به دادگاه صالح تقدیم کند.

شیوه درخواست طلاق از طرف زوج

مرد برای ثبت درخواست طلاق می‌بایست دادخواست طلاق را تنظیم کند. در این دادخواست مرد باید صدور گواهی عدم امکان سازش را از دادگاه درخواست نماید. شایان ذکر است که دفاتر طلاق صرفاً در صورتی طلاق را ثبت می‌کنند که گواهی عدم امکان سازش توسط دادگاه صادر شود.

پس از تنظیم دادخواست طلاق و درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش، مرد باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کند و دادخواست خود را ثبت نماید. دفاتر خدمات قضایی دادخواست مذکور را به دادگاه صالح ارسال می‌کنند.

طلاق ازطرف مرد- گروه حقوقی لاوین

شرایط لازم برای ثبت طلاق از طرف زوج 

دفاتر طلاق در صورتی طلاقی که از جانب مرد درخواست می‌شود را ثبت می‌کنند که مرد حقوق مالی همسرش را پرداخت نماید. منظور از حقوق مالی زن، نفقه، مهریه و اجرت المثل ایام زوجیت است. شایان ذکر است که اگر زن در رابطه با حقوق مالی خود رضایت دهد، دفاتر طلاق، طلاق مذکور را ثبت می‌کنند.

نکته‌ای که در این خصوص باید به آن توجه نمود این است که اگر مرد جهت پرداخت نکردن حقوق مالی زن درخواست اعسار دهد و دادگاه با این موضوع موافقت نماید، دفاتر طلاق، طلاق را ثبت خواهند کرد. در این صورت حقوق مالی زن به صورت اقساط به وی پرداخت می‌شود.

طلاق زن بدون رجوع به دادگاه

اگر مردی بدون رجوع به دادگاه و با رعایت شرایط قانونی صحت طلاق، مانند خواندن صیغه طلاق در حضور دو شاهد مرد در طُهر غیر مواقعه، همسر خود را طلاق دهد، این طلاق صحیح است. اما این طلاق در دفاتر طلاق قابل ثبت نیست. در واقع دفاتر طلاق در صورتی طلاق را ثبت می‌نمایند که دادگاه گواهی عدم امکان سازش را صادر بنماید.

در این شرایط مرد می‎‌تواند با مراجعه به دادگاه خانواده دادخواست اثبات طلاق را بدهد. اگر این موضوع نزد دادگاه اثبات شود، دادگاه دستور ثبت طلاق را صادر می‌کند. البته اگر مردی بدون دریافت گواهی عدم امکان سازش و بدون ثبت، همسر خود را طلاق بدهد، مرتکب جرم شده است و قابل مجازات است.

اسقاط حق طلاق توسط زوج

مرد نمی‌تواند حق طلاق را از خود اسقاط نماید. این موضوع از نظر قانونی غیر ممکن است زیرا خلاف اخلاق حسنه و قواعد آمره قانونی (قوانینی که نمی‌توانیم برخلاف آن‌ها توافق نماییم) است. البته اسقاط حق طلاق به صورت موقت و محدود، به نحوی که اسقاط این حق آنقدر طولانی نباشد که اسقاط کلی حق تلقی شود، ممکن است. شایان ذکر است، اگر مرد در این مدت همسر خود را طلاق بدهد، طلاق صحیح است اما زن می‌تواند از مرد به دلیل نقض تعهد، خسارت دریافت کند.

دادگاه صالح طلاق

دادگاه صالح جهت رسیدگی به دادخواست طلاق از جانب زوج، مانند طلاق توافقی، دادگاه خانواده است. سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که مرد باید به کدام یک از دادگاه‌های خانواده که در ایران تشکیل شده است، مراجعه نماید؟

مطابق با مقررات آیین دادرسی مدنی زوج می‌بایست دادخواست خود را خطاب به دادگاه خانواده‌ای که همسرش در حوزه آن اقامت دارد، تنظیم نماید. بنابراین دادگاه صالح جهت رسیدگی به این دعوا، دادگاه خانواده‌ای است که زوجه در حوزه قضایی آن اقامت دارد.

پرسش و پاسخ مرتبط

1- شیوه درخواست طلاق از طرف زوج چگونه است؟

برای درخواست طلاق، مرد باید از دادگاه بخواهد تا گواهی عدم امکان سازش را صادر کند. در این راستا، زوج باید پس از تنظیم دادخواست و درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کند.

2- آیا طلاق همسر از طرف زوج بدون مراجعه به دادگاه جرم است؟

بله، این عمل جرم است و قابل مجازات می‌باشد.

“گروه تولید محتوای تخصصی لاوین– سجاد اسفندیاری”

امتیاز دهی